foto:  V OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE DZIECI W NIEPOKALANOWIE 2021

V OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE DZIECI W NIEPOKALANOWIE 2021

Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbe był po raz kolejny jednym ze sponsorów V Ogólnopolskiego Spotkania Dzieci w Niepokalanowie.

Już dawno tu nie było tak gwarno i wesoło, a to za sprawą dzieci z całej Polski, które przybyły do naszego sanktuarium, aby spotkać się ze sobą, modlić się i bawić.

W słoneczną sobotę 11 września 2021 roku, Niepokalanowem zawładnęły dzieci z wielu zakątków Polski. W strojach rycerzy i dam dworu zawitały przed oblicze Matki Bożej Niepokalanej. Wśród gości bez trudu odnaleźć można było małych rycerzy i giermków Niepokalanej, czytelników „Rycerzyka Niepokalanej”, a także tych wszystkich, którzy chcieli spędzić ten dzień blisko Matki Boga i zwyczajnie pobyć razem. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło – Św. Józef – opiekun naszych Rodzin.

– W tym roku Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci było związane z tematyką św. Józefa, z racji tego, że w kościele katolickim obchodzony jest rok tego świętego. Zorganizowaliśmy tematyczny konkurs plastyczny, a chcąc podkreślić drugi człon naszego hasła przewodniego, włączyliśmy do konkursów i zabaw całe rodziny – relacjonuje siostra Paula.

Ten niezwykły dzień rozpoczęła o godzinie 11.00 uroczysta Msza św. w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Dzieci dziękowały za dzieło „Rycerzyka Niepokalanej” oraz prosiły o łaski na swoje małe rycerskie posługiwanie Panu Bogu. Bezpośrednio po mszy uczestnicy spotkania zebrali się za bazyliką, by wziąć udział w Radosnym Uwielbieniu. Tu czekała na nich moc atrakcji. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ci, którzy zapragnęli dowiedzieć się, czym jest Rycerstwo Niepokalanej, wkraczali na „Szlak rycerski”. Uśmiechnięci wolontariusze opowiadali o tym, co znaczy na co dzień być rycerzem Niepokalanej. Następnie wręczali Cudowny Medalik i wspólnie modlili się z dziećmi, które pasowano na prawdziwych rycerzy i giermków Matki Bożej. Każdy mały uczestnik otrzymał kolejną figurkę do kolekcji, tym razem figurkę św. Józefa. Wiele przybyłych do Niepokalanowa dzieci przebrało się za rycerza lub damę dworu. Dzieci miały też możliwość wykonania przy jednym ze stoisk stosownych, rycerskich atrybutów – czapeczki oraz tarczy. Przy kolejnych stoiskach dzieci własnoręcznie wykonywały różańce, brały udział w konkursach i zabawach oraz próbowały różnych słodkości. Dzieci miały też niepowtarzalną okazję spotkania z redakcją miesięcznika „Mały Rycerzyk Niepokalanej”, przyjrzeć się pracy redaktorów i kupić najnowszy egzemplarz czasopisma, Stałym punktem programu spotkań dzieci jest występ dziecięcego zespołu muzycznego. W tym roku w Niepokalanowie zaprezentowały się Jakubowe Muszelki, które zaangażowały wszystkich pod sceną do wspólnego śpiewu i tańca.

V Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci w Niepokalanowie mogło odbyć się dzięki pracy wielu wolontariuszy, którzy nie szczędząc wysiłku i ogromnego zaangażowania sprawili, że niepokalanowskie wydarzenie na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

https://www.youtube.com/watch?v=v69Knb_os5s