foto:  40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbe

40. rocznica kanonizacji o. Maksymiliana Kolbe

10 października 1982 | Papież Jan Paweł II kanonizował o. Maksymiliana Kolbe, który w niemieckim obozie Auschwitz w 1941 r. dobrowolnie oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, wybranego na śmierć głodową po jednej z ucieczek.

W przededniu 40. rocznicy kanonizacji, 9 października 2022 roku,  w Miejscu Pamięci odbyły się uroczystości w których uczestniczyli m.in. biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywickiej bp. Piotr Greger, prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb, księża z oświęcimskich parafii oraz franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Modlono się m.in. na placu apelowym, dziedzińcu bloku 11 oraz w celi głodowej w podziemiach bloku 11.

Kwiaty w imieniu Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana oraz mieszkańców Oświęcimia złożył pod Ścianą Śmierci wiceprezydent miasta Oświęcim Krzysztof Kania.

Tego samego dnia w kościele pw. św. Maksymilina Kolbego w Oświęcimiu odbyła się uroczysta msza św. której przewodniczył biskup Piotr Greger.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu przygotowanego przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którym Teresa Wontor-Cichy opowiada o wojennych losach o. Maksymiliana Kolbe, jego aresztowaniu, osadzeniu w obozie #Auschwitz, oraz poświęceniu życia w czasie selekcji na śmierć głodową po jednej z ucieczek w lipcu 1941 r.: https://anchor.fm/miejsce-pamieci-auschwitz/episodes/O-Auschwitz-odc--23-ofiara-i-mier-o--Maksymiliana-Kolbe-e1mfher/a-a8cl81b

Opracowano na podstawie informacji oraz zdjęć z PMAB i parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu