Zaproszenie na Maksy Mile 2018

MAKSY MILA to Międzynarodowy Bieg Uliczny ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego na dystansie 16 km 670 metrów czyli 10 tzw. mil franciszkańskich. Długość trasy jest nawiązaniem do numeru obozowego Maksymiliana Marii Kolbego w Kl Auschwitz 16670. Gospodarzami biegu są miasta należące do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana: Zduńska Wola, Pabianice, Teresin, Oświęcim.

Bogaty pakiet startowy, malownicza trasa i piękny dedykowany medal dla wszystkich uczestników biegu.

Bieg główny na dystansie 16km 670m - trasa Atestowana.
Bieg towarzyszący dla dzieci na dystansie 670m.

Start i meta w Zduńskiej Woli przy ul. Św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie mieści się muzeum i jednocześnie dom, w którym urodził się Maksymilian Kolbe.

XVI Zjazd Gmin Kolbiańskich

Delegacje samorządowców z Pabianic, Oświęcimia, Zduńskiej Woli i Teresina spotkały się w Niepokalanowie. W weekend 17-18 lutego odbył się tu Zjazd Delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbe.
Dokładnie w 77. rocznicę aresztowania przez Niemców o. Kolbe i wywiezienia go na Pawiak, do Niepokalanowa przybyli członkowie Związku, a ponownie gospodarzem spotkania były władze gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim oraz Klasztor Ojców Franciszkanów.
Sobota (17 lutego) była dniem roboczym. Podczas wspólnego posiedzenia m.in. odsłuchano sprawozdania komisji mandatowej, podjęto uchwałę w sprawie przyznania nagród maksymilianowskich, zdecydowano o objęciu patronatem dwóch przedsięwzięć - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów 2018 we Wrocławiu oraz IV Turnieju Dwóch Świętych w Zduńskiej Woli. Tradycyjnie też podczas Zjazdu zaopiniowany został plan pracy Związku na bieżący rok. Delegaci wzięli też udział w obchodach 77. rocznicy aresztowania o. Maksymiliana Marii Kolbego.

W Oświęcimiu wręczono nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego

Znana elżbietanka, s. Jadwiga Urszula Wyrozumska, kierująca od lat Zespołem Teatralnym w Cieszynie, który każdego roku wystawia na scenie miejscowego teatru jasełka i sztuki pasyjne – została laureatką „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Po raz drugi w historii diecezji bielsko-żywieckiej kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, będącej nagrodą za działalność ewangelizacyjną i apostolską, wręczono 7 stycznia w Oświęcimiu. Wydarzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli władz powiatowych i miejskich oraz licznych gości. Wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody znalazły się osoby duchowne i świeckie z różnych zakątków diecezji bielsko-żywieckiej. Odbierając z rąk biskupa figurkę „Matki Bożej zza drutów”, laureatka nagrody przyznała, że wyróżnienie traktuje jako zobowiązanie do dalszej pracy. „Na pewno nagroda należałaby się wielu innym. Nie jest ona tylko dla mnie, lecz dla całego zespołu” – podkreśliła zakonnica, dziękując matkom przełożonym elżbietanek cieszyńskich, że pozwoliły się jej zaangażować w tę specyficzną formę działalności ewangelizacyjnej.
Przejdź do pełnego artykułu na stronie internetowej Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Rekolekcje ze św. Maksymilianem

W dniach od 10 do 14 sierpnia br. w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach odbywały się rekolekcje dla młodzieży prowadzone w duchu Rycerstwa Niepokalanej. W czasie tych kilku dni rozważany był fragment Ewangelii wg św. Łukasza mówiący o Zwiastowaniu.

Rozpoczynając od słów Archanioła Gabriela przekazującego Maryi jej powołanie, przez wątpliwość jaką miała przyszła Matka Boga, młodzi ludzie doszli do "Fiat", po to by w końcu z prostą dziewczyną z Nazaretu powrócić do codzienności. Te rozważania pokazały uczestnikom rekolekcji, że ta najwspanialsza z kobiet była zwykłym człowiekiem, który przed podjęciem decyzji także miewa wątpliwości.

Obchody 76. rocznicy męczeństwa św. Maksymiliana

Maksymilian Maria Kolbe, to doskonały organizator, do końca posłuszny zakonnik, bezgranicznie ufał Niepokalanej – powiedział w byłym obozie Auschwitz w okolicznościowej homilii z okazji 76. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana ks. Bp. Piotr Greger. Hierarcha zauważył, iż to miejsce przywołuje misterium nieprawości, jednak nie wiele jest takich miejsc jak blok 11 w Auschwitz… Cela, w której był Ojciec Maksymilian stała się Ołtarzem, na którym Ojciec Kolbe ofiarował siebie Bogu bez reszty, jak jego Mistrz – Chrystus.

V Międzynarodowy Bieg Uliczny "Maksy Mila"

Wójt Gminy Teresin Marek Olechowski zaprasza do Teresina na V Międzynarodowy Bieg Uliczny "Maksy Mila", który odbędzie się 17 czerwca 2017 r. na dystansie 10 mil franciszkańskich tj.16670 m. Jest to cykliczna impreza, która ma na celu upamiętnienie postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Długość trasy nawiązuje do numeru jaki św. Maksymilian miał w obozie koncentracyjnym w Kl Auschwitz tj. 16670.

Gospodarzami biegu są gminy należące do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana. Organizatorem pierwszej edycji biegu w 2013 roku była gmina Teresin, w 2014 roku Zduńska Wola, w 2015 roku Pabianice, w 2016 Oświęcim. W tym roku bieg powraca do Teresina. Świetna organizacja, nagrody dla zwycięzców, oraz wspaniała atmosfera, która towarzyszy biegom sprawiają, że zainteresowanie imprezą jest coraz większe.