Rocznica kanonizacji

10 października 1982 r. papież Jan Paweł II kanonizował franciszkanina ojca Maksymiliana Kolbe. 79 lat temu podczas apelu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz o. Kolbe dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za życie Franciszka Gajowniczka, skazanego przez Niemców na śmierć za ucieczkę jednego z więźniów obozu.

Poniżej prezentujemy treśc dekretu paieskiego przygotowanego na okoliczność kanonizacji z dnia 10.10.1982 r.

Upamiętniono 79. rocznicę śmierci o. Maksymiliana Kolbego

79 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz został zabity franciszkanin, o. Maksymilian Maria Kolbe. Rocznicę tego wydarzenia upamiętniono w Miejscu Pamięci.

Tegoroczne obchody męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz przebiegły inaczej niż w poprzednich latach. W związku z panującą pandemią koronawirusa, nie odbyły się piesze pielgrzymki do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Decyzją ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Eucharystia ku czci Świętego została odprawiona równocześnie w trzech różnych świątyniach – w kościele franciszkanów w Harmężach, w kościele pw. św. Maksymiliana w Oświęcimiu i w kościele salezjanów pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Oświęcimiu.

XXIII ZJAZD DELEGATÓW W CZĘSTOCHOWIE

Absolutorium dla Zarządu, zmiany w statucie oraz dofinansowanie trzech kolbiańskich wydarzeń - to najważniejsze tematy kolejnego spotkania delegatów Zduńskiej Woli, Pabianic, Teresina oraz Oświęcimia, które odbyło się 25 czerwca b.r. w Częstochowie.

Oświęcim. Sesja Kolbiańska ”Prorocy wielkiego zawierzenia”

28 maja 2020 r., w 79. rocznicę osadzenia św. Maksymiliana Marii Kolbego w KL Auschwitz, odbędzie się XXXIX Sesja Kolbiańska zatytułowana „Prorocy wielkiego zawierzenia”. O godzinie 11.00 uroczystości rozpocznie Eucharystia w parafii p.w. Matki Niepokalanej w Harmężach. Natomiast o godzinie 12.00 odbędzie się konferencja pt.” Prorocy wielkiego zawierzenia- św. Maksymilian Kolbe, Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński”, którą wygłosi o. prof. Grzegorz Bartosik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Organizatorami XXXIX Sesji Kolbiańskiej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Partnerami wydarzenia są: Starostwo Powiatowe Oświęcim, Urząd Miasta Oświęcim, Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego, Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Całość wydarzenia będzie transmitowana na kanale YouTube http://www.youtube.com/centrumharmeze

XXII ZJAZD GMIN KOLBIAŃSKICH

Już po raz kolejny Gmina Teresin była organizatorem Zjazdu Delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Do Niepokalanowa przybyli samorządowcy z Pabianic, Oświęcimia i Zduńskiej Woli – miejsc, z którymi św. Maksymilian szczególnie związał swoje życie. Gospodarzami spotkania, które odbyło się w dniach 16-17 lutego, były władze Gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Jak co roku, w ten sposób gminy kolbiańskie upamiętniają kolejną rocznicę aresztowania i wywiezienia na Pawiak o. Maksymiliana.

Zapraszamy na III Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci

Małych Rycerzy Niepokalanej i nie tylko ich, ale i wszystkich którzy pragną spędzić wrześniową sobotę przy boku Niepokalanej, zapraszamy na III Ogólnopolskie Spotkanie Dzieci, które odbędzie się w Niepokalnowie 14 września 2019 roku.

Eucharystii przewodniczyć będzie Ksiądz biskup Wojciech Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej. Nie zabraknie więc wspólnej modlitwy, ciepłego posiłku, konkursów, a nade wszystko dobrej zabawy pod okiem Niepokalanej.
Będzie możliwość wstąpienia w szeregi Rycerstwa Niepokalanej, które założył św. Maksymilian M. Kolbe.

Każdy mały uczestnik otrzyma kolejną figurkę do kolekcji, tym razem figurkę Niepokalanej, która towarzyszyć mu będzie do następnego Spotkania Dzieci w Niepokalanowie.

Warto przebrać się za rycerza lub damę dworu, ponieważ będzie konkurs na najdzielniejszych i najpiękniejszych dworzan.

Plan spotkania
9:00 Zapisy w recepcji, zwiedzanie Niepokalanowa
10:45 Przygotowanie do Eucharystii
11:00 Eucharystia
12:30 Ciepły posiłek, atrakcje dla dzieci, konkursy
14:30 Koncert Małej Armii Jezusa
15:30 Rozdanie nagród
17:00 Zakończenie spotkania

Zgłoszenia

Telefonicznie: Redakcja Rycerzyka – 46 864 21 47 Furta – 46 864 22 22 Internetowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.