XVII. Zjazd delegatów Związku w Teresinie

Gmina Teresin po raz siedemnasty gościła delegatów Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. Do Niepokalanowa przybyli przedstawiciele samorządowców z Pabianic, Oświęcimia i Zduńskiej Woli – miejsc, w których swoją obecność szczególnie zaznaczył św. Maksymilian. Gospodarzami spotkania, które odbyło się w dniach 15-16 lutego, były władze gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim oraz Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Zjazd miał miejsce w związku z 78. rocznicą aresztowania i wywiezienia Ojca Maksymiliana na Pawiak.
Podczas piątkowego posiedzenia roboczego wybrano nowy zarząd i ustalono skład delegatów na najbliższą kadencję. Prezesem Związku został wybrany jednogłośnie zastępca wójta Marek Jaworski. Naszą gminę będą reprezentowali w nim jeszcze wójt Marek Olechowski i radny Zbigniew Biederka. Podsumowano także minioną działalność oraz omówiono m.in. organizację VII. Masowego Biegu Ulicznego ,,Maksy Mila” w Pabianicach w dniu 6.10.2019 roku. Przyznano Patronaty Honorowe Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu oraz V. Turniejowi Dwóch Świętych w Zduńskiej Woli /czerwiec 2019/.

Sobotniej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił franciszkanin o. Zbigniew Rzezak. Przybyłych gości przywitał gwardian Niepokalanowa o. Grzegorz M. Szymanik. Obecni byli prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, zastępca prezydenta Pabianic Marek Gryglewski, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz gospodarz – wójt Gminy Teresin Marek Olechowski i jego zastępca Marek Jaworski. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie.

W swojej homilii o. Zbigniew Rzezak podkreślił, że życie św. Maksymiliana było opieczętowane przedziwną wprost obecnością Matki Bożej i świętych, którzy ukochali Niepokalaną. Kaznodzieja zestawił poczynania franciszkanina z Niepokalanowa z pięcioma zasadami życia siedmiu świętych założycieli Zakonu Serwitów. Zwrócił szczególną uwagę na jego wierność Kościołowi, niezwykłą miłość do Niepokalanej, użyteczność dla innych, dążenie do świętości, założenie Rycerstwa Niepokalanej oraz inne dzieła, których fundamentalnym zadaniem była odpowiedzialność za zbawienie i drogę do świętości wszystkich ludzi.

Po uroczystej Mszy św. gospodarze i goście XVII. Zjazdu Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego złożyli kwiaty przy jego pomniku usytuowanym na placu przed niepokalanowską bazyliką.

Przypomnijmy, że Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego jest dobrowolnym stowarzyszeniem gmin: Gminy Teresin, Miasta Oświęcim, Miasta Pabianice oraz Miasta Zduńska Wola. Związek powołano w celu podejmowania wspólnych przedsięwzięć promujących miejsca związane z życiem i kultem osoby św. Maksymiliana Kolbego. Działa w szczególności poprzez: współpracę z instytucjami krajowymi i zagranicznymi w zakresie popularyzacji wartości symbolizowanych przez św. Maksymiliana Kolbego na tle działalności i funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego, popularyzację miejsc o walorach turystyczno-pielgrzymkowych związanych z jego życiem, podejmowanie i wspieranie przedsięwzięć gospodarczych, kulturowych oraz całego potencjału członków Związku, organizowanie imprez, koncertów, wystaw itp., wspieranie działalności naukowej związanej z osobą świętego, prowadzenie działalności wydawniczej i informacyjnej oraz upowszechnianie kultury i dziedzictwa kulturowego związanego z postacią założyciela Niepokalanowa – niezłomnego rycerza miłości bliźniego.

Tomasz Daczko https://teresin.pl/