Rekolekcje ze św. Maksymilianem

W dniach od 10 do 14 sierpnia br. w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w Harmężach odbywały się rekolekcje dla młodzieży prowadzone w duchu Rycerstwa Niepokalanej. W czasie tych kilku dni rozważany był fragment Ewangelii wg św. Łukasza mówiący o Zwiastowaniu.

Rozpoczynając od słów Archanioła Gabriela przekazującego Maryi jej powołanie, przez wątpliwość jaką miała przyszła Matka Boga, młodzi ludzie doszli do "Fiat", po to by w końcu z prostą dziewczyną z Nazaretu powrócić do codzienności. Te rozważania pokazały uczestnikom rekolekcji, że ta najwspanialsza z kobiet była zwykłym człowiekiem, który przed podjęciem decyzji także miewa wątpliwości. Oprócz Niepokalanej w czasie tych rekolekcji młodzież analizowała życie i podejmowane decyzje św. Maksymiliana Marii Kolbego - człowieka do końca oddanego Maryi.

Rekolekcje zakończyło nabożeństwo Transitus oraz piesza pielgrzymka do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie przy bloku 11 - miejscu narodzin dla nieba Szaleńca Niepokalanej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem JE bp Piotra Gregera.


Rycerstwo Niepokalanej zrzesza w swych szeregach nie tylko osoby starsze, ale równie młodzież. To z myślą o młodzieży ponadgimnazjalnej, studentach i młodzieży pracującej, co roku w sierpniu organizowany jest turnus rekolekcyjny.

Czas wspólnego przebywania, modlitwy, zabawy, refleksji. Nie trzeba być Rycerzem Niepokalanej, ale podczas rekolekcji jest okazja wstąpić w szeregi Rycerstwa.
Rekolekcje kończą się w Uroczystość męczeńskiej Śmierci o. Maksymiliana piesza pielgrzymką do obozu i Mszą świętą przy bloku 11, bloku śmierci.

Istnieje możliwość, aby także w Twojej parafii Niepokalane Serce Maryi było szczególnie czczone. Jeśli pragniesz należeć do wielkiej Wspólnoty Rycerstwa Niepokalanej, która w tym roku świętuje 100 lat istnienia - napisz!

Aneta Gierbuszewska, SEN
źródło: http://harmeze.franciszkanie.pl/?p=6990